بزرگترين وبسايت مرجع مقالات كشاورزي- روش های مبارزه با علف های هرز

تاریخ: عدم نمايش ساعت: 17:45 بازدید: 10163 نویسنده: احسان اسدي

روش های مبارزه با علف های هرز

خلاصه:

1.کنترل

2.از بین بردن علف های هرز از طریق انواع مبارزات شیمیایی،مکانیکی ،نانو، بیو تکنولوژی و زراعی.


روش های مبارزه با علف های هرز

 

خلاصه:

 

1.کنترل

2.از بین بردن علف های هرز از طریق انواع مبارزات شیمیایی،مکانیکی ،نانو، بیو تکنولوژی و زراعی

 

 

مقدمه

 

علفهای هرز به گروهی از گیاهان گفته می‌شود که برخلاف میل ظاهری در

 

مزرعه یا باغ رشد می‌کنند. ممکن است بوته‌هایی از گندم در مزرعه جو دیده

 

شود که به عنوان علف هرز حذف شوند هر چند که ارزش اقتصادی گندم از جو

 

بیشتر باشد. گاها علفهای هرز به دلیل داشتن مقاومت بالا با روشهای

 

معمولی مبارزه از بین نمی‌روند.

اغلب علف های هرز با گیاهان زراعی رسیدن همزمان دارند در نتیجه موقع

 

برداشت محصول بذرشان مخلوط می‌شود و باعث بوجود آمدن مشکلات زیادی

 

می‌شود. آشنا شدن با وسعت خساراتی که از نظر کمی ‌و کیفی علفهای هرز

 

بر محصولات وارد می‌کنند ما را در برنامه ریزی صحیح مبارزه با علفهای هرز

 

مصمم‌تر خواهدکرد. تفاوتی که بین خسارت علفهای هرز با آفات و امراض

 

گیاهی وجود دارد عدم وجود آسیبهای ظاهری به صورت علائم بر روی گیاه

 

مثل آفات و امراض می‌باشد

 

در صورت پيش بيني و وجود مشكل علفهاي هرز، بايستي نوع علف‌كش را از

 

نظر مصرف در قبل يا بعد از كاشت مشخص نمود، معمولاً زماني از علف‌كش

 

عمومي و تماسي در قبل از كاشت استفاده مي‌شود،كه علف هرز كامل

 

نباشد و يا اينكه زمان كاشت محصول علف هرز كاملاً زير خاك مدفون نباشد. در

 

صورتيكه زمان مصرف علف‌كش‌هاي تماسي عمومي تا بعد از كاشت با تاخير

 

بيفتد. بيشتر علفهاي هرز ظاهر شده و در نتيجه از بين خواهند رفت. با اين

 

وجود تعلل در مصرف علف‌كش تا زماني كه ظهور بوته‌ها نزديك باشد. امكان

 

دارد به گياهچه‌هاي محصول آسيب برساند.

 

 

روش های گوناگونی برای مبارزه با علف های هرز وجود دارد که از جمله ی آن

 

می توان مبارزه های زراعی،شیمیایی،مکانیکی ،بیو تکنولوژی ،کنترل،ریشه

 

کنی آنها و نیز فناوری نانو را هم به آنها افزود و تمامی مبارزه ها را در این

 

فناوری خلاصه کرد که به صراحت می توان به بی ضرر بودن آن اذعان

 

کرد.نگاهی کوتاه به هر یک از این راه ها خواهیم داشت.

  • عملیات مدیریت علفهای هرز

رشد یک علف هرز جدید از حمله به یک منطقه می‌باشد. پیشگیری می‌تواند به

 

صورت کاشتن بذور گیاهان عاری از بذور علف هرز،جلوگیری از به بذر نشستن

 

علف هرز ، جلوگیری از حمل بذور علف هرز به یک منطقه توسط ماشینهای

 

کشاورزی و کود حیوانی آلوده به بذور علفهای هرز و آب آبیاری آلوده به بذور

 

علفهای هرز باشد. انجام این روش به صورت کامل در مزرعه مشکل است.

 

در درجه‌ای از مدیریت علفهای هرز  سعی شده  جمعیت علفهای هرز به حدی

 

برسد که برای گیاه مزاحمتی پدید نیاید و باعث کاهش محصول و مانع عملیات

 

زراعی نشود. که همان مبارزه یا کنترل است و بیشترین کاربرد را در مدیریت

 

علف های هرز دارد

 

 

نوع علف‌هاي هرزي كه بايد كنترل شوند در درجه اول اهميت است  

 

در نوعی از مبارزه با علفهاي هرز از گياهان خفه كننده استفاده مي‌شودو

 

بايستي به موقع علف هرز را با گياه خفه كننده برداشت نمود. روش مديريت

 

زمين‌هاي نكاشت روي جمعيت علفهاي هرزي كه متعاقباً در كشت آتي سبز

 

خواهند نمود، تاثير مي‌گذارد (كلارك و فرود ويليام1989)

 

يك روش اوليه جهت كنترل علف‌هاي هرز، كشت چغندرقند، در سالهاي

 

متوالي بود. رومر (در سال 1972) گزارش داد كه كشت متوالي چغندرقند به

 

مدت12-7 سال در بعضي نقاط آمريكا و سه سال پي در پي در هلند موجب

 

كاهش جمعيت هرز گرديد. با اين وجود به علت تجمع نماتدها، عملكرد كاهش

 

يافت. سيستم تك كشت چغندرقند هنوز در بعضي كشورها مانند فنلاند اجرا

 

مي‌شود. آزمايش جديدي نشان مي‌دهد كه سيستم تك كشت با افزايش

 

برخي از علفهاي هرز بسيار مزاحم موجب تشديدمشكلات در مبارزه با آنها

 

مي‌شود.

 

 

علف هاي هرز به عنوان عامل كاهش چشمگير عملكرد اكوسيستم هاي

 

كشاورزي شناخته مي شوند . به دليل نگراني هاي محيطي و بهداشتي،

 

تلاش هايي جهاني در جهت كاهش اتكاء به علف كش هاي سنتتيك كه در

 

كنترل علف هاي هرز مصرف مي شوند، در حال انجام است . در اين رابطه به عنوان مثال، پديدة آللوپاتي، كه به صورت آزادسازي مواد شيميايي خاص توسط گياه بيان مي شود، به عنوان يكي از راه هاي موفقيت آميز براي مديريت پايدار كنترل علف هاي هرز مورد پيشنهاد بوده است . استفاده از آللوپاتي براي كنترل علف هاي هرز مي ًتواند هم مستقيما با استفاده از اثرات آللوپاتيك متقابل طبيعي، به خصوص گياهان زراعي، يا با استفاده از تركيبات شيميايي داراي خاصيت آللوپاتيك به عنوان علف كش هاي طبيعي صورت گيرد . در خصوص مورد اول، تعداد زيادي از گياهان زراعي به واسطه ی استعداد بالقوه ی آللوپاتيك مي توانند به عنوان يك پوشش، خفه كننده و گياهان كود سبز براي مديريت علف هاي هرز به واسطه ی ايجاد دست كاري هاي مطلوب در شيوه هاي و الگوهاي كشت و زرع مورد استفاده قرار گيرند . اين مي تواند به نحو مناسبي به صورت انتخابي در تناوب و يا كشت مخلوط با گياهان اصلي در راستاي مديريت علف هاي هرز هدف ( شامل گونه هاي انگلي ) قرار گيرد . حتي گياهاني كه بقاياي آن ها جهت مالچ پوششي به كار گرفته مي شوند نيز مي توانند فوايد موردنظر را ارائه نمايند . آللوپاتي نه تنها علف هاي هرز خشكي زي، بلكه حتي براي مديريت كنترل علف هاي هرز آب زي نيز مي تواند به نحو مناسبي مورد استفاده قرار گيرد . مواد شيميايي داراي اين خاصيت در گياهان عالي تر و نيز در ميكروب ها مي ًتواند مستقيما در كنترل مديريت علف هرز بر اساس الگوي علف كش ها به كار گرفته شود . اثربخشي زيستي اين مواد مي تواند به واسطه ی تغييرات ساختماني يا ساخت نظاير شيميايي آن ها افزايش يابد . به علاوه، در راستاي افزايش توان آللوپاتيك گياهان زراعي، پيشرفته اي چندي با استفاده از بيوتكنولوژي يا ژنوميكس و پروتئوميكس صورت گرفته است . موفقيت در اين زمينه مي تواند با ساخت مواد شيميايي داراي خاصيت آللوپاتيك و يا توليد گياهان تراريخته با ژن هاي خارجي رمزگذاري شده براي تأثير آللوپاتيك روي يك علف هرز خاص افزايش يابد . در خصوص مورد اول، هردو روش اصلاح متداول نباتات و روش هاي ژنتيكي و مولكولي مورد استفاده هستند . اگرچه، در شرايطي كه روش هاي متعارف اصلاح نباتات كند و مشكل مي باشند، تأكيد بيشتر بر استفاده از فن آوري هاي جديد نظير نشان گرهاي مولكولي و انتخاب گياهان به كمك آن ها مي باشد .

  • ریشه کنی

  

 

ریشه کنی یک علف هرز به معنی از بین بردن یک گونه علف هرز از یک منطقه می‌باشد ریشه کنی شامل گیاه زنده و بخشهای زایشی و رویشی علف هرز می‌شود. در نتیجه ریشه کنی ، علف هرز در سالهای آینده در آن منطقه دیده نمی‌شود. ریشه کنی علفهای هرز در مزارع کوچک و همچنین در جاهایی که دارای ارزش بالای باغداری و گلخانه‌ای باشند با ارزش می‌باشد.

مبارزه ی بیولوژیکی 

در این روش ، معمولا از یک حشره یا پاتوژن گیاهی برای مبارزه با علفهای هرز استفاده می‌کنند. شرایط لازم برای کنترل بیولوژیکی این است که عامل کنترل بایستی در روی میزبان بطور اختصاصی زندگی کند. اگر عامل کنترل حشره باشد آن حشره بایستی قادر به انتشار ،تکثیر و زنده ماندن در شرایط جدید آب و هوایی باشد. نکته دیگر اینکه بایستی جمعیت علف هرز و عامل کنترل در مقیاس پائین تثبیت شود. و دیگر اینکه با بررسی‌های آزمایشگاهی قبلی ، بی‌خطر بودن حشره مورد نظر و عدم امکان تغییر میزبان به گیاهان زراعی منطقه به اثبات رسیده باشد. از عوامل دیگر مبارزه بیولوژیکی برعلیه علفهای هرز ، ماهیها می‌باشند. این ماهیها برای مبارزه بیولوژیکی در مزارع غرقاب برنج بکار می‌روند. همچنین در مبارزه بیولوژیکی برعلیه علفهای هرز آبی ، از مرغان آبی و حلزونها نیز استفاده می‌شود. در مبارزه بیولوژیکی از حیوانات گیاهخوار مانند گوسفند،بز، گاو برای مبارزه با علفهای هرز استفاده می‌شود. گوسفند و بز علفهای هرز پهن برگ و درختچه‌ها را خورده و زمینه را برای چرای گاو بر روی علفهای هرز نازک برگ مرتعی آماده می‌کند. در روش مبارزه بیولوژیکی علیه علفهای هرز عده‌ای موافق و عده‌ای مخالف این روش مبارزه می‌باشند. موافقان معتقدند که در این روش از مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود و فقط یکبار پخش حشرات برای مبارزه با علفهای هرز کافی است. مخالفان این روش می‌گویند که این روش مبارزه علفهای هرز را صد در صد کنترل نمی‌کند و عوامل مناسب برای استفاده در کنترل بیولوژیک علفهای هرز نایاب هستند.

مديريت و دخالت در وضعيت موجودات زنده، اساس مبارزه بيولوژيك با علف‌هاي هرز مي‌باشد و از اواسط قرن نوزدهم قسمتي از برنامه مديريت علف‌هاي هرز كشاورزي بوده است. علفهاي هرز موجود در اكوسيستم‌هاي نسبتاً پايدار مانند چمن زارها و محيط‌هاي آبي بخوبي تحت كنترل درآمده اند. مبارزه بيولوژيك تنها در مورد گياهان هرز پهن برگ چند ساله و دو نوع يك ساله به نام‌هاي تريبولوس و كاردووس موفقيت آميز بوده و گزارشي مربوط به كنترل انواع باريك پهن با استفاده از اين روش ارائه نشده است (چاروداتان و دولوچ 1988). از آن گذشته، هيچ يك از اين دسته علفهاي هرزي كه كنترل شده اند، مشكلي در زراعت چغندرقند ايجاد نمي‌نمايند.

دو هدف اساسي از مبارزه بيولوژيك عليه علف‌هاي هرز دنبال مي‌شود، اول تحقيق مرتب و منظم در مورد روشهاي كنترل مربوط به نقاط ديگر و دوم تحقيق وسيع تر و گسترده تر در مورد علف‌كش‌هاي بيولوژيك با استفاده از توليد انبوه موجودات زنده يا ساير روشهاي دخالت در اكوسيستم. در سالهاي اخير از روش مبارزه بيولوژيك عليه علفهاي هرز مزارع چغندرقند استفاده نمي‌شود و انتظار تغيير و تحول عمده اي نيز در اين روند نمي‌رود.

 

تحقيقات اخير در مورد اين روش نشان داد وارد نمودن يك عامل زيستي كنترل كننده به مزرعه در مقياس وسيع، انواع حساس را نابود مي‌كنند (تمپلون و همكاران، 1986). چندين نوع قارچ، باكتري و ويروس داراي توانايي بالقوه جهت كنترل علفهاي هرز مي‌باشند، ليكن در حال حاضر تنها دو نوع قارچ در سطح تجارتي توليد مي‌شوند كه عبارتند از:
يك گونه كولتوتريكوم جهت كنترل علف هرز آسكاينومن در مزارع برنج و سويا و فايتوفتورا براي كنترل علف مورينا، در باغات مركبات. كسب موفقيت كاربرد اين دو نوع علف‌كش زيستي تاثير قابل ملاحظه اي بر روي تمركز منابع به سمت تحقيقات مربوط به مبارزه زيستي در دهه آينده خواهد داشت.
در حال حاضر چندين نوع قارچ بيماري زا جهت مبارزه با علفهاي هرز مزارع مختلف (به استثناء چغندرقند) تحت مطالعه مي‌باشند (چاروداتان و دو لوچ 1988) كه امكان استفاده از پنج نوع قارچ بيماري‌زا براي كنترل علفهاي هرز مانند گاوپنبه، سلمك، تاتوره، سوروف و قياق را فراهم مي‌آورد.


محدوديت‌هايي از جمله زمان طولاني مورد نياز جهت توقف رشد واز بين رفتن گياهان مزاحم، تاثير عوامل محيطي مانند دما و رطوبت روي عملكرد اين علف‌كش‌ها و تعداد كم ميزبان‌هاي اختصاصي (خاچاطوريان 1986، تمپلتون و همكاران، 1986، چاروداتان و دولوچ1988) اثرات منفی روی گیاهان می گذارد..

يك روش ممكن جهت بالا بردن تعداد علفهاي هرزي كه تحت تاثير عوامل بيماري زا قرار مي‌گيرند، تهيه عامل زيستي است كه دامنه فعاليتش تابع عامل خارجي اضافه شده به محيط باشد. در اينصورت زماني كه آن عامل خارجي در محيط عمل نباشد، علف‌كش زيستي فعاليت كمي داشته واز بين خواهد رفت (سندز و همكاران 1989.)

  • مبارزه ی زراعی

رعایت دوره تناوب از مهمترین روشهای مبارزه زراعی است. دوره تناوب عبارتست از استمرار زراعتهای گوناگون در طی سالهای متوالی در یک زمین. لازم به ذکر است که علفهای هرز به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم می‌شوند. علف هرز عمومی‌بدون توجه به نوع گیاه میزبان در اکثریت مزارع دیده می‌شود. علف هرز اختصاصی مختص گیاهان خاص از گونه های گیاهی است.
طبیعی است در مورد علفهای هرز اختصاصی کشت متوالی یک نوع گیاه در چندین سال باعث طغیان علفهای هرز خاص آن گیاه می‌شود. بنابراین رعایت دوره تناوب موجب کاهش جمعیت علفهای هرز می‌شود. برای مثال دوره تناوب کشت یک سال سیب زمینی سپس کشت یکسال چغندر قند و سپس کشت یکسال گیاه علوفه‌ای.

نوع محصولات در تناوب و شدت مبارزه با علفهاي هرز روي جمعيت علف هرز تاثير مي‌گذارد

در تناوب سیب زمینی ،غلات و چغندر قند جمعیت پوآ افزایش می یابد این در حالی است که علف های استیلاریاو هفت بند کاهش می یابد.

تا زماني كه تغييرات تراكم علف هرز خيلي ناچيز باشد، تعداد علفهاي هرز بسيار مزاحم مزارع چغندرقند (مانند آگروپيرون، بي تي راخ و هفت بند و بعضي از باريك برگهاي يكساله) افزايش می یابد. با اين وجود مصرف علف‌كش‌هاي پايدار در اراضي مردابي باعث كاهش كلي جمعيت آنها می گردد.

زمان شخم تحت تاثير عواملي ماننـد انـوع خـاك و كـشت قبلي، روي زمان سبز كردن علفهاي هرز تاثير مي‌گذارد. شخم دير هنگام عموماً علف هرز كمي را رد پي دارد (ويورز و همكاران، 1986).
بديهي است كه مهار علف هرز مي‌بايست در مورد تمامي محصولات حاضر در تناوب صورت گيرد تا از افزايش علف هرز خاصي كه ايجاد مشكل مي‌كند و يا موجب بر هم خوردن تعادل ميان جمعيت علفهاي هرز مختلف مي‌شود، جلوگيري نمود.

  • مبارزه با کمک نانو علف کش ها

دانشمندان در حال ساخت، نانوعلف‌كشي هستند، كه اين امكان را براي كشاورزان فراهم مي‌كند تا بدون استفاده از مواد شيميايي علف‌هاي هرز مزارع خود را از بين ببرند. توليد اين علف‌كش ها نتيجه تلاش مشترك دانشمندان مكزيكي و هندي است و اميد مي‌رود كه به توسعه و بسط چشم‌اندازهاي فناوري نانو در صنايع غذايي بينجامد.

 در اين تحقيق پوسته بذر گياهان هرز مورد حمله علف‌كش قرار گرفته و بدين ترتيب از جوانه زدن آن جلوگيري به عمل مي‌آيد. اين ماده بذر گياهان هرز را حتي هنگامي كه در زير خاك مدفون هستند، از بين مي‌برد و از رشد آنها در بهترين شرايط محيطي نيز جلوگيري مي‌كند. نانوعلف‌كش‌ها به واسطه اندازه فوق‌العاده كوچك، بسادگي با خاك مخلوط شده و بذر گياهان هرز را در خاك هدف قرار مي‌دهند. اين روش بيشتر به شخم‌زدن زمين و برداشت دستي گياهان هرز كه هزينه زيادي دربردارد ترجيح داده مي‌شود.

استفاده از اين محصول مبتني بر فناوري نانو نياز به علف‌كش‌هاي سمي را كه بسياري از انواع علف‌هاي هرز نسبت به آنها مقاوم شده‌اند، كاهش مي‌دهد. عمل زير ورو كردن زمين به منظور از بين بردن اين آفات مي‌تواند مضر هم باشد، زيرا به واسطه خرد و بريده شدن ساقه اين گياهان، سبب تكثير بيشتر آنها نيز مي‌شود.

پیشرفت روزافزون در زمینه فناوری نانو و کاربردهای گوناگون و گسترده آن در گرایش های مختلف علمی و صنعتی ، باعث شده است که شرکت های تولیدکننده سموم دفع آفات نیز برای بهبود مشخصات محصولات خود، به دنبال بهره گیری از این فناوری باشند. تحقیقات نشان داده است که می توان با استفاده از فناوری نانو مزایای فراوانی در آفت کش ها ایجاد نمود که مواردی مانند کاهش مصرف سموم، افزایش کارایی، سازگاری بیشتر با محیط زیست، بهبود کیفیت و کاهش خطرات تماسی از آن جمله است.

علم گیاه پزشکی نیز از پیشرفت هایی که فناوری نانو به ارمغان آورده است بی بهره نیست. فناوری نانو می تواند علم گیاه پزشکی را دگرگون کند. دستاورد های جدید ناشی از فناوری نانو مانند تیمار مولکولی بیماری ها، ردیابی سریع بیماری ها، افزایش توامندی گیاهان برای جذب مواد غذایی همگی از عوامل تحول زا در بهبود کارایی علم گیاه پزشکی است.

شرکتBASFآلمان پتنتی را تحت عنوان « نانوذرات بعنوان عامل محافظت از محصولات کشاورزی » ارائه كرده ، كه در آن از جزء فعال با اندازه ایده آل بین ده تا ۱۵۰ نانومتر استفاده شده است . این ترکیب دارای مزایایی چون حلالیت آسان تر در آب ، پایداری بیشتر و قدرت آفت کشی بهینه است

این شرکت پتنت خود را تحت عنوان میكروامولسیون غلیظ نام نهاده و مزیت هایی نظیر كاهش مقدار استفاده ، تاثیرگذاری سریع تر، قابل اعتمادتر، طولانی تر و گسترده تر را برای آن مدعی شده است.

شرکت سینجنتا مدعی است که این محصولات (تنظیم کننده رشد Primo MAXX و قارچ کش Banner MAXX ) ذراتی به کوچکی حدود صد نانو متر دارند، و به همین دلیل باعث گرفتگی فیلترهای مخازن اسپری نشده و با آب کاملاً مخلوط می شوند؛ به طوری که داخل مخزن اسپری ته نشین نمی گردند. قارچ کش Banner MAXX حتی بعد از گذشت یک سال از آب جدا نمی شود ، در حالی كه قارچ کش های دارای ذرات فعال با اندازه بزرگتر، نوعاً جهت جلوگیری از کلوخه شدن هر دو ساعت یک بار نیاز به هم زدن دارند. سینجنتا اعلام داشته که اندازه ذرات این فرمولاسیون حدود ۲۵۰ مرتبه کوچک تر از ذرات آفتکش معمولی است. براساس ادعای شرکت مذکور، ماده مؤثره این فرمولاسیون به داخل سیستم گیاه جذب و به وسیله باران یا آبیاری نیز شسته نمی شود.

یك روش پیشرفته جهت فرمولاسیون آفت كش ها در مقیاس نانو، کپسوله کردن آنهاست : در این روش ماده موثره نانومقیاس در داخل یك محفظه یا پوسته کوچک بسته بندی می گردد. طبق اطلاعات صنعتی، فرموله كردن آفت كش ها در کپسول ها باعث تغییرات انقلاب گونه ای می گردد كه توانایی کنترل رهایش آفت کش در شرایط مختلف را فراهم می آورد. همچنین این اقدام باعث بالا رفتن حلالیت، كاهش تماس مواد فعال با کاربران و حفاظت از محیط زیست می گردد .

دانشمندان سینجنتا در حال تحقیق بر روی كپسول هایی هستند كه با سازوكار ماشه ای آزاد می شوند و در آنها دیواره بیرونی کپسول فقط در شرایط خاصی باز می گردد. برای مثال سینجنتا پتنتی را در اختیار دارد كه به آن میكروكپسول gutbuster گفته می شود و مزیت آن این است که تنها در محیط قلیایی، نظیر معده انواع خاصی از حشرات می تواند باز شود.به گفته سینجنتا، میكروكپسوله کردن روشی است كه می تواند اثرات جدید و اعجاب آوری از مواد مؤثره شناخته شده کنونی را تولید كند؛ این عمل فروش را به گونه ای افزایش می دهد كه گویی یک ماده موثر جدید اختراع شده است.به عبارت دیگر اندازه كوچك تأثیرات یك آفت كش را بهینه می سازد و طراحی كپسول نیز می تواند به صورتی باشد كه آزاد شدن جزء فعال فقط در شرایط ویژه ای اتفاق افتد. این شرکت همچنین در حال تحقیق و بررسی روی آفت كش های نانو كپسوله شده است .

فناوری بزرگ کپسوله کردن سموم، توانای ایجاد رهایش کنترل شده آنهاست که در این مسیر فناوری نانو، شرکت ها را قادر به دستکاری کردن خواص قشر بیرونی کپسول به منظور کنترل رهایش ماده می سازد. رهایش کنترل شده علاوه بر صنایع شیمی-كشاورزی در صنایع دیگر همچون داروسازی نیز بسیار با اهمیت است.

در این بابت انواع رهایش را می توان نام برد:

رهایش تدریجی:

در این شیوه كپسول محتویات خود را به آهستگی و در زمان بیشتری آزاد می كند؛ برای مثال رسانش تدریجی یك ماده به بدن.

رهایش سریع:

در این فرایند پوسته كپسول در تماس با یك سطح می شكند؛ برای مثال هنگامی كه آفت كش به برگ برخورد می كند .

رهایش با رطوبت:

در این شیوه پوسته کپسول در تماس با آب می شکند و محتویاتش را خالی می كند؛ برای مثال رهایش آفت کش در خاك مرطوب .

رهایش با حرارت:

هنگامی كه دمای محیط از یك درجه حرارت به خصوص بیشتر شود پوسته کپسول می شكند و محتویاتش را آزاد می كند .

رهایش با pH:

عمل شكستن نانو كپسول فقط در یك محیط اسیدی یا قلیایی اتفاق می افتد؛ برای مثال در داخل شكم یک حشره یا یك سلول.

  • مبارزه ی مکانیکی:

سوزاندن علفهای هرز و چیدن علفهای هرز و وجین کردن علفهای هرز از روشهای مهم مبارزه مکانیکی است. وجین علفهای هرز با ریشه کن کردن علفهای هرز همراه است ولی چیدن علفهای هرز با حذف بخشی از قسمت هوایی گیاه انجام می‌شود. امروزه وجین علفهای هرز توسط ماشینهای کشاورزی مانند کولیتواتورهای ردیفی و کولیتواتورهای دوار در مزرعه صورت می‌گیرد.

  • مبارزه ی شیمیایی:

این روش مبارزه در عمل بیشترین قسمت از مبارزه با علفهای هرز را تشکیل می‌دهد. در این روش مبارزه ، از سموم شیمیایی یا علف کش‌ها برای کنترل علفهای هرز استفاده می‌کنند. واژه علف‌کش به هر نوع ماده شمیایی اتلاق می‌شود که برای از بین بردن یا کم کردن رشد علفهای هرز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در روش مبارزه شیمیایی نیز عده‌ای موافق و عده‌ای مخالف این روش مبارزه می‌باشند.
موافقان این روش مبارزه معتقدند که استفاده از علف کش در مقایسه با وجین با دست مقرون به صرفه است و نیز می‌گویند که با استفاده از علف کش‌ها از فرسایش خاک و ازبین رفتن خاک جلوگیری می‌شود. مخالفان این روش نیز معتقدندکه استفاده از علف کش ممکن است باعث مسمومیت فرد سمپاش و افراد مجاور شود و نیز باقی مانده سموم در مواد غذایی خطرات زیادی را دربر دارد. علف کش‌ها را براساس زمان مصرف - ساختمان شیمیایی آن به انواع مختلف تقسیم بندی می‌کنند.

در صورت پيش بيني و وجود مشكل علفهاي هرز، بايستي نوع علف‌كش را از نظر مصرف در قبل يا بعد از كاشت مشخص نمود، معمولاً زماني از علف‌كش عمومي و تماسي در قبل از كاشت استفاده مي‌شود، كه علف هرز كامل نباشد و يا اينكه زمان كاشت محصول علف هرز كاملاً زير خاك مدفون نباشد. در صورتيكه زمان مصرف علف‌كش‌هاي تماسي عمومي تا بعد از كاشت با تاخير بيفتد، بيشتر علفهاي هرز ظاهر شده و در نتيجه از بين خواهند رفت. با اين وجود تعلل در مصرف علف‌كش تا زماني كه ظهور بوته‌ها نزديك باشد، امكان دارد به گياهچه‌هاي محصول آسيب برساند.

به عنوان مثال در مزارع غلات سیب زمینی های حاصل از سبز شدن بذر را مي‌توان با مصرف مخلوط فن مد فام و كلريدازون )پيرازون) يا هرس تراكتوري راحت تر از بين برد.

در صورتيكه براي مدت كوتاهي اختلاف ارتفاع بين سيب زميني‌ها و چغندرقند وجود داشته باشد، مي‌توان با استفاده از گليفوسيت مزرعه را از علف هرز پاك نمود(در مرحله از برداشت) يا استفاده از فلوروكسي يير مي‌توان تعداد زيادي سيب زميني سبز كرده را از بين برد.

در صورت مصرف علف‌كش‌ها در خاك، قبل ار كاشت چغندرقند، بايستي آنها را با خاك علف‌كش با خاك سطحي تا عمق پنج سانتي متري اطمينان حاصل نمود. مخلوط نمودن علف‌كش با خاك، از طريق كاهش اثر آب و هوا روي فعاليت سم موجب تاثير يكنواخت علف‌كش مي‌شود.

انواع پردوام را نيز بايستي با خاك سطح الارض و قبل از سبز شدن گياهچه‌هاي چغندرقند به كاربرد. در غير اينصورت موجب صدمه به محصول اصلي مي‌شوند.

مزيت علف‌كش‌هاي با دوام مورد استفاده در خاك، كاهش شديد علفهاي هرزي است كه همزمان با چغندرقند سبز مي‌شوند و همچنين باعث حساس شدن ساير علفهاي هرز سبز شده مي‌گردند

اکثر زراعین به دلايل اكولوژيكی موجود مصرف علف‌كش‌هارا قبل از سبز شدن ،مهم و مكمل مصرف علف‌كش‌هاي بعداز ظهور گياه اصلي مي‌دانند.این در حالی است که بیشتر محققان نیز به دلایل اکو لوژیکی استفاده از علف کش ها را قبل از کاشت و سبز شدن قبول ندارند

مهمترين علف‌كش‌هاي بادوام كه قبل استفاده زيست شناسي سبز كردن علفهاي هرز پهن به كار مي‌روند عبارتند از: . كلرايدازون(پيرازون(، سيكلوات، دي اتاتيل، اتوفومسات، لناسيل و متاميترون.

و نیز قبل از كاشت براي مبارزه با علفهاي هرز باريك برگ مي‌توان از علف‌كش‌هاي سيكلوآت، دلاپون، دي آلات، اي پي تي سي آو تري ـ آلات استفاده نمود.

نوع علف‌هاي هرزي كه بايد كنترل شوند در درجه اول اهميت است

نوع خاك و مواد آلي از عوامل مهمي هستند كه در تعيين سموم قابل مصرف، مقدار آنها تاثير مي‌گذارند.

بعضي اوقات جهت مبارزه با فرسايش بادي لازم است در انتخاب علف‌كش‌هاي قبل از رويش دقت نمود. مالچ معدني باي تومن و زراعت پوششي جو، دو روش رايج حفاظت محصول در برابر فرسايش بادي هستند.

علف‌كش‌هاي پس از كاشت يا پس از رويش شامل:

1.علفكشهايي كه جهت كنترل پهن برگها مصرف ميشوند

2.علفكشهايي كه جهت كنترل باريك برگها مصرف ميشوند

3.علفكشهايي كه پس از استقرار گياه مصرف ميشوند

مواد افزودني با افزايش ميزان چسبندگي برخي علف‌كشها روي سطح گياه، باعث افزايش كارآيي آنها مي‌شوند. استفاده از اين مواد خصوصاً در شرايط خشك آب و هوايي كه هم علف هرز و هم محصول تمايل به مومي كردن برگ‌ها دارند، سودمند است.به عنوان مثال توصیه شده در زمان مصرف متاميترون بعد از رويش محصول حتماً از روغن افزودني استفاده شود.

و از روغنهاي نباتي، تالوآمين‌ها و خيس كننده‌ها (به عنوان ماده افزودنی)همراه با علف‌كش‌هاي كنترل كننده پهن برگ‌ها استفاده مي‌شود.
مهمترين علف‌كش مورد مصرف در زمان استقرار كامل گياه تريفلورالين كه توسط كولتيواتور هرس و يا كولتيواتور چرخشي با خاك ميان رديف‌ها مخلوط مي‌شود. اين علف‌كش نسبتاً ارزان است و مانع سبز شدن علفهاي هرزي مانند سلمك در نواحي شمال اروپا و تاج خروس وحشي، سوروف و انواع ستاريا در ايالات متحده مي‌شود. گاهي اوقات از اي پي تي سي خصوصاً هنگامي ‌كه مزاحمت‌هاي علفهاي هرز باريك برگ در مراحل آخر رشد محصول مي‌رود استفاده مي‌گردد.
ريلفلورالين به عنوان علف‌كش قبل از كاشت با بستر كاشت آماده مخلوط مي‌شود. اكثر زراعين از علف‌كش‌هايي با مقدار معمول طي دو نوبت براي مبارزه با علفهاي هرز پهن برگ استفاده مي‌كنند. ابتدا يك علف‌كش قبل از رويش و بدنبال آن مصرف علف‌كش بعد از رويش، در روس استفاده از سموم علف‌كش با مقدار پائين، معمولاً سه نوبت سمپاشي صورت مي‌گيرد، ابتدا مصرف علف‌كش قبل از رويش و در مراحل دوم و سوم مصرف علف‌كش بعد از رويش يا اينكه در هر سه نوبت از علف‌كش‌هاي بعد از رويش استفاده مي‌شود.

ای پی تی سی (EPTC) چست؟

علفکشی از گروه تیوکاربامات که به صورت انتخابی، سیستمیک عمل کرده وعلیه علفهای هرز کشیده برگ وپهن برگ یک ساله و اویارسلام استفاده می شود. مصرف تنهایی آن در ذرت باعث ازبین رفتن گیاه محصول می شود بنابراین به آن safner اضافه می کنند. جذب آن توسط بذرها، ریشه ها و اندامهای هوایی در حال رویش صورت می گیرد. EPTC با نام تجاری ارادیکان (Eradican) و به فرم EC82% به بازار عرضه می شود.

 

استفاده از مواد معدنی نظیر سولفونات آهن که باعث ازبین رفتن علفهای هرز می شودکاربرد موفقیت آمیزی داشته به عنوان مثال از سیانامیدکلسیم به عنوان علف کش قبل از کاشت برای کنترل علفهای هرز استفاده شد. (مارکوس، ۱۹۴۰).این در حالی است که شولتز در سال 1890 اظهار نموده بود که استفاده از این مواد باعث ایجاد آسیب های شیمیایی روی گیاهان می گردد.

جریان موادشیمیایی در گیاهان تابع دما و رطوبت است.

پنتا کلورفیل (۱۹۳۷(، پروفام (۱۹۴۶)، اندوتال (۱۹۵۱) و دالاپون (۱۹۵۴) اولین مواد شیمیایی آلی مورد استفاده جهت کنترل علفهای هرز قبل از سبز شدن چغندرقند بودند.

مبارزه ی مکانیکی:

سوزاندن علفهای هرز و چیدن علفهای هرز و وجین کردن علفهای هرز از روشهای مهم مبارزه مکانیکی است. وجین علفهای هرز با ریشه کن کردن علفهای هرز همراه است ولی چیدن علفهای هرز با حذف بخشی از قسمت هوایی گیاه انجام می‌شود. امروزه وجین علفهای هرز توسط ماشینهای کشاورزی مانند کولیتواتورهای ردیفی و کولیتواتورهای دوار در مزرعه صورت می‌گیرد.

بر چسب: ,
روش-های-مبارزه-با-علف-های-هرز روش-های-مبارزه-با-علف-های-هرز روش-های-مبارزه-با-علف-های-هرز روش-های-مبارزه-با-علف-های-هرز روش-های-مبارزه-با-علف-های-هرز امتیاز : 1547 دیدگاه(1)

ارسال نظر

نام شما
وب سایت
پست الکترونیک
پیام
درج شکلک
نظر خصوصی
کد امنیتی

نظرات

نویسنده: reza
عنوان: روش های مبارزه با علف های هرز
khob
پاسخ:---

صفحات نظرات
1 |
موضوعات
نظرسنجی
نظر شما راجع به مطالب سايت چيست؟

نتايج|| آرشیو نظرسنجی